Střevní problémy

Střevní průjem a zácpa

Jde sice svým průběhem o dvě protikladné zdravotní poruchy, ale obě souvisí s porušenou střevní činností. V případě průjmu může jít o poruchu vstřebání, trávení nebo o zánět.

U zácpy je nejčastěji příčina v nesouhře pohyblivosti střevní stěny, dále nevhodné stravě s malým obsahem balastních látek (tzv. vlákniny – v zelenině, ovoci, otrubách, apod.) a také při nedostatečném přívodu tekutin v průběhu dne.

Přejdou-li obě poruchy do chronicity, je to nepříjemné. Lidé se většinou potom uchylují k užívání nejrůznějších chemických léků, které-zejména v případě projímadel mohou způsobit řadu dalších nežádoucích komplikací a vyvolat i návyk. Mnoho lidí, trpících těmito poruchami, se dnes uchyluje k přírodní léčbě.

Léčení průjmu

Už od 4. století před Kristem je v Evropě známa rostlina nátržník a její oddenek, který má silně svíravý účinek (obsahuje až 20 % třísla) a za válek nebylo nad něj! Nesměl chybět v žádné samaritánské lékarničce. Zastavuje krvácení, hojí rány a působí antisepticky.

Nespleťte si ho s jinými druhy mochny: nátržník má žluté květy, vždy jen se 4 korunními plátky, ostatní druhy jich mají většinou pět. Kořen (oddenek) má v mládí zelenavý, ale později na lomu červenavý až červenohnědý. Zajímavé je, že starý kořen nátržníků ve tmě světélkuje stejně jako hnijící dřevo.

Nátržník je užíván hlavně k zastavení průjmů, při střevních krváceních a katarech, zažívacích obtížích a ke zmírnění silné menstruace.

Odvar: 1 až 2 čajové lžičky řezaného sušeného kořene povařit v ¼ litrů vody, pít vícekrát denně.

Obklady z nátržníku lze používat při mokvavých vyrážkách.

Tinktura: 50g kořene nátržníku zalít čistým lihem, nechat 14 dnů vyluhovat v uzavřené nádobě.

Užívat 10 až 15 kapek 3× denně po lžíci vody při poruchách trávení.

Léčení zácpy

Trvalé užívání projímadel střevům škodí. Léčení začneme půstem se zeleninovou vodou. Po několika dnech půstu podáváme ke snídáni 3 lžíce lněného semena, 1 lžičku kmínu a fenyklu, 1 až 2 lžíce rozinek, vše po předchozím máčení. Přidáme 2 až 3 lžíce klíčků, trošku oleje a medu. K tomu 1 jablko. K obědu podáváme kaši ze syrových brambor, salát z jablek či banánu, nebo tvaroh. Večer namočíme několik fíků.

Uvedené léčení pomáhá dlouhodobě u vleklé zácpy.

MUDr. Bohumil Ždichynec Zdroj: Čtení 09, 1992, str., 63.

Publikováno v Zdraví a štítku .