Člověk a voda

Lidské tělo se skládá větším dílem z vody, obsahuje přibližně stejné procento vody jako zemský povrch. V našich tkáních a membránách, mozcích a srdcích, potu a slzách se všude odráží tentýž recept na život, který účelně využívá všech složek přítomných v zemském povrchu. Máme v sobě 23 procent uhlíku, 2.6 procenta dusíku, 1.4 procenta vápníku a stopová množství více než třiceti jiných prvků. Především však obsahujeme kyslík a vodík, spojené v té jedinečné molekulární kombinaci zvané voda. (1) Tělo kojence obsahuje ze čtyř pětin vodu, dospělý člověk asi ze dvou třetin a starý člověk zhruba z poloviny hmotnosti. Proto jsou na případný nedostatek vody nejcitlivější kojenci a malé děti.

Voda v těle ředí živiny a jejich štěpné zplodiny

Voda v těle ředí živiny a jejich štěpné zplodiny, umožňuje vstřebávání živin a transport na místo jejich dalších přeměn v těle. Také umožňuje vylučování nepotřebných látek z těla, především močí a potem. Odpařování vody potem se uplatňuje při ochlazování těla a tím i při regulaci tělesné teploty. (2)

Aby voda mohla dobře plnit svoji úlohu při přeměně látek a energií v organismu, musí být její potřeba plynule doplňována v množství úměrném aktuálním ztrátám. V našich běžných klimatických podmínkách činí potřeba vody pro dospělého člověka 2-3 litry denně. Z toho asi 1 litr poskytne potrava, litr a půl přijímáme v nápojích, zbytek se vytváří přímo v těle spálením energetických živin, zejména tuků. V horku, při těžké fyzické práci, při sportu – zvláště u málo přizpůsobených jedinců jsou ovšem ztráty vody pocením mnohem vyšší a tím také rostou nároky na přívod tekutin – nejen vody, ale také solí. Také při průjmových onemocněních bývají ztráty vody značné, což může být samo o sobě nebezpečné. Ohroženi jsou opět hlavně kojenci a batolata, také však staří lidé nebo jedinci nemocní či jinak oslabení.

S nedostatkem vody se organismus vyrovnává mnohem hůře než s hladověním. Už ztráta 20 % tělesné vody je smrtelná. Na dehydrataci člověk umírá asi během 7 dnů. (2) Podle Guinnessovy knihy rekordů vydržel bez vody nejdéle jeden mladý Rakušan, kterého policie zapomněla v cele pro zadržené. Našla ho po 18 dnech doslova na prahu smrti. (3)

© Ing. Václav Michek 2000

Použitá literatura

    •   Gore Al: Země na misce vah. Agro Praha, 1994.
    •   Pospíchal Z. a kol.: Proč filtrovaná voda dnes? EOT Brno, Z1991.
  1.   Houdek F., Šmerglová M.: Neznám křišťálovou studánku … Magazín Dnes + TV, 32/1994, str. 18.

Zdroj: Fontanus.cz

Publikováno v Zdraví a štítku .