Nebudeme pokusnými králiky

Očkování proti prasečí chřipce, které má začít v listopadu, dostalo vážnou trhlinu. Někteří lékaři a zdravotní sestry, se odmítají dát očkovat.

Podle jeho slov „kdyby si firma byla naprosto jista, že vakcína je bezpečná, tak proč by si něco takového smluvně zajišťovala“, uvedl Kubek.

Od začátku listopadu, se má přitom naočkovat půl miliónu vybraných občanů. Z toho 250 000 chronicky nemocných pacientů, hlavně s dýchacími potížemi a nemocemi srdce a cév.

Dále 160 000 zdravotníků a 90 000 pracovníků infrastruktury, především v energetice, vodním hospodářství, dopravě, spojích, policii, atd. „Riziko vakcíny nevyvažuje její přednost, protože průběh onemocnění prasečí chřipkou je mírný,“ řekl Kubek s tím, že očkování je dobrovolné.

Proto se každý zdravotník musí sám rozhodnout, zda se očkovat dá, nebo ne.
Ministerstvo tvrdí, že je to nezodpovědné. Ministerstvo zdravotnictví „udivuje nezodpovědný postoj některých lékařů, kteří veřejně deklarují svou neochotu k očkování“. Podle mluvčího ministerstva Vlastimila Sršně „nemocný zdravotnický pracovník při úzkém kontaktu s pacientem může být zdrojem nákazy a proto by se měl nechat očkovat“.
Očkovací látka, která bude v Česku použita, dostala minulý týden pozitivní stanovisko od evropské lékové agentury. A tím údajně splnila všechny přísné požadavky i z hlediska bezpečnosti.

V současné době ministerstvo a kraje dál upřesňují seznamy vybraných pracovníků k očkování a také místa, kde se bude očkovat. Vakcína běžně k dostání nebude, a občanům ministerstvo doporučuje, nechat se očkovat vakcínou proti sezónní chřipce. Ta proti prasečí nechrání, ale pokud by člověk prasečí chřipkou onemocněl, její průběh by prý byl lehčí.

Zdroj: Právo, 6. 10. 2009

Publikováno v Pravda o očkování a štítku , .