V minulých letech se v zahraničním tisku objevilo mnoho zpráv o nebezpečném vlivu hliníku na lidské zdraví. Hliník poškozuje mozkové buňky, čímž dochází k poškozování paměti. Hliník je pravděpodobně jednou z příčin Alzheimerovy nemoci – což je degenerativní onemocnění mozku, které vede k úbytku mozkové tkáně, ztrátě funkčních schopností, včetně intelektu a rozpadu osobnosti.
Dříve se odborníci domnívali, že množství hliníku který je absorvován z varných nádob (otěrem a vyloučením) do potravy je zanedbatelné. Avšak nové výzkumy prokázaly, že je-li ve vodě na vaření přítomen fluorid, dochází k chemické reakci, při které se do vody uvolňuje až 600 milióntin hliníku. Norma EHS, ale připouští jen 0,2 milióntiny hliníku.
Fluorizovaná voda
Fluorizovaná voda je v ČSFR téměř všude a tam, kde není, je stejně slabě kyselá, což vyvolává stejnou reakci. Proto bychom ze své kuchyně měli odstranit všechno hliníkové nádobí. Hliníkové nádobí není jediným zdrojem nebezpečného hliníku. Hliníkové soli se používají v potravinářském průmyslu jako emulgační činidla, v prostředcích proti spékáni, v kypřících prášcích, apod.
Nebezpečný hliník i v jídle
Prášky do pečiva mohou obsahovat až 5 % hliníku a chemicky zpracovaný sýr až 0,5 % hliníku. Tyto soli se používají při konzervování, nakládání a v potravinách v prášku jako např. instantní káva, sušené mléko, ztužovač šlehačky a kuchyňská sůl.
Velké množství hliníku je v různých lécích proti zažívacím potížím. Chceme-li se uchránit před degenerací mozku, vyhýbejme se hliníku, který se může dostat do potravy.
Zdroj: Salvo 4, 1991, str., 11.