Rozhovor s profesorem Colinem Hunterem z Leedsu
Říkáme Američanům, vezměte si své rakety zpět. Jsem KVAKER. Jde o náboženské hnutí. Už od poloviny sedmnáctého století naši předkové usilovali o mír a dnes tak činí tím spíše. Mírové hnutí vzbudilo můj zájem především proto, že mám tři děti. Když je vidím před sebou, myslím na to, jak vyrostou.
Vždyť my jsme generace, která si dobře uvědomuje, že může přivodit jejich konec, konec lidské existence, jejíž jsme součástí.
Podílím se na mírovém hnutí, abych se ujistil, že i mé děti budou mít budoucnost. Domnívám se, že vlády světa nemluví vždy otevřeně o tom, o jaké problémy jde. A prostí lidé, jako jsme my, kteří začínají být schopni podílet se na událostech, mohou ovlivnit ve věci zachování míru své vlády. Právě to je druhý důvod, proč jsem v mírovém hnutí.
Nukleární síla
V Británii připravili přezbrojování jaderných ponorek na mnohem účinnější nukleární sílu. Přesto však nejsou Velká Británie ani NATO ochotny uvažovat o britské jaderné síle jako o součástí pro jednání se SSSR a Varšavskou smlouvou. Co o tom soudíte?
Jsem rovněž členem britské labouristické strany. Za tuto stranu jsem byl zvolen radním v Bradfordu. Vše, co činíme, děláme s vědomím, že Británie by měla udělat pro mír mnohem více. Měla by to být i jednostranná odzbrojovací opatření. Spíše než si podržet své nynější nukleární zbraně, nebo je dokonce zdokonalovat a rozšiřovat jejich arzenál.
Pokud jde o americké jaderné rakety na britském území?
Americké rakety Cruise by měly být z Británie okamžitě staženy. Měli bychom Američany požádat, aby si je odvezli. Za druhé bychom neměli mít vůbec žádné nukleární zbraně ani jejich nosiče, jako jsou rakety Trident. Za třetí jsme přesvědčeni, že naše obrana by neměla být založena na agresivitě. Měla by mít skutečně obranný charakter.
Měli bychom být schopni se ubránit, ale nevyvíjet útočnou strategii, vycházející ze schopnosti někoho napadnout. Zajištěná obrana by plně postačila pro zachování sebedůvěry. Dále bych chtěl uvést, že se angažují za zóny bez atomových zbraní ve Velké Británi. Jde o hnutí mající ve Velké Británi velkou podporu veřejnosti.
Žádáme, aby naše země byla zbavena atomových zbraní a stala se tak části Evropy, kde atomové zbraně vůbec nebudou.
Předpokládám, že jste jako aktivista mírového hnutí seznámen s mírovými návrhy SSSR a dalších zemí Varšavské smlouvy, s tím, že přes tyto iniciativy se Západ snaží stereotypně tvrdit, že SSSR je hrozbou míru. Co byste k tomu řekl?
Myslím, že jde o podstatnou věc. Jsou vlády, které používají zastrašování vůči jiným, aby učinily svoji politiku legitimní. A právě jeden z důvodů existence mírového hnutí je, že musíme ukazovat, co je skutečná pravda a ne jen umělá představa podsouvaná lidem, jen aby ji převzali. Jeden z cílů mírového hnutí kvakerů je snažit se usmířit Východ se Západem.
Je pravda, že někdy jsou iniciativy Varšavské smlouvy v našem tisku podávány zkresleně. Proto se snažíme lidem říkat pravdu, upozorňujeme je na to, že nemohou věřit jen tomu, co stojí v našich novinách a říká se v televizi. Vychováváme i sami sebe, abychom byli mnohem otevřenější, nevytvářeli falešné představy o lidech na Východě. Tím není řečeno, že budeme s vámi ve všem souhlasit. Nadále budou existovat problémy, sporné otázky, kde se musíme shodnout. Ale musíme být otevření natolik, abychom byli vůbec schopni spolu hovořit, respektovat jeden druhého jako lidské bytosti a vzájemně si porozumět.
Zdroj: Svět v obrazech, č. 40, 28. 9. – 4. 10. 1984